;
Sampension web1

Leder

Velkommen til InsideBusiness #17

I denne uge sætter vi fokus på afkast på kapitalfondene, og om de har leveret nok til, at de kan forsvare deres eksistens over for det børsnoterede marked. Vi ser også på konsulenthuset A.T. Kearney og på et forsikringsselskab med en strategi, der er helt anderledes end de andres.

Landets pensionskasser har gennem årene investeret massivt i både udenlandske og hjemlige kapitalfonde i håb om at afkast, der ligger langt over, hvad de kan hente på det børsnoterede marked.

I gennemsnit har flere af kasserne dog langtfra opnået det ønskede resultat, og det rejser spørgsmålet, hvorvidt pensionskasserne overhovedet bør investere i fondene, når nu afkastet ikke kan følge med.

Vi går tæt på sagen i denne uges InsideBusiness og stiller skarpt på, hvordan de enkelte selskaber vil skabe afkast i et marked, hvor alle står i kø for at investere deres penge i de ombejlede fonde.

Læs også et sjældent, eksklusivt interview med den ellers tavse konsulentspiller A.T. Kearney, hvor direktør Lars Raunholt Eismark fortæller om fremtiden. Desuden kan du læse om strategien for GF Forsikring – og hvordan det lokalt forankrede selskab ligger i forhold til konkurrenterne.

Få også mere viden om den norske milliardær og ejendomsspekulant, der vil købe det konkurstruede boligkompleks Ringertoften.

Faldgruber i regnskabssæson

Vores kyndige ekspert Jesper Langmack fra Danica Pension giver dig i denne uge en fyldig guide til en amerikansk regnskabssæson, der byder på en masse optimisme, men også flere faldgruber.

Det gælder også om at se på sin revisor i et lidt andet lys end hidtil. For nu skal revisionskontorerne til at indrapportere om tvivlsomme skatteplaner. Simon Lund Christiansen ser nærmere på revisorernes nye rolle.

I denne har vi også haft fokus på Pensionskassen PKA’s investeringsdivision PKA AIP, der længe har været en krudttønde, der ventede på at springe i luften. I dag er den succesfulde afdeling splittet i atomer, og en række af AIP’s mest fremtrædende folk lancerer nu en direkte konkurrent til deres tidligere arbejdsgiver.

Planen er at hente midler fra private og mindre pensionskasser – akkurat det samme, som deres tidligere arbejdsgiver også kaster sig ud i. Vi går tæt på en strid, der har ulmet i årevis.

Vi tager også et undersøgende kig på den fremadstormende og børsaktuelle ejendomsudvikler Gefion Group, der har en meget tæt forbindelse til Tower Group, som krakkede under finanskrisen.

Og endelig har vi en anmeldelse af bogen ’Dybe samtaler om lederskab’, der giver et ærligt indblik i udfordringerne ved at blive en god leder.

 

God læselyst!